10 krokov k práci snov v roku 2015
Aj vy ste si na Nový rok plánovali, čo vás čaká počas najbližších 365-dní? Ak vás pri pomyslení na to, že máte opäť nastúpiť do práce, začalo bolieť brucho, dajte si ešte jeden nový záväzok – že si nájdete nový „džob“. Môže vám pomôcť aj nasledujúcich 10 krokov.
1. Buďte k sebe úprimný
Najprv si odpovedzte na zopár otázok. Čo pre vás vlastne znamená práca snov? S akými ľuďmi by ste chceli pracovať? S extrovertnými kreatívcami alebo tichými analytikmi? Ktoré odvetvie vás priťahuje? Technológie, obchod alebo neziskovky? Aký štýl práce vám vyhovuje? Chcete chodiť do práce od deviatej do piatej a potom oddychovať alebo byť „v jednom kole“ a mať prácu ako hobby? Chcete veľa cestovať alebo tráviť viac času so svojou rodinou?
2. Neškatuľkujte sa
To, že ste študovali ekonómiu neznamená, že nemôžete byť dobrým novinárom. Nedávajte sám sebe limity, čo môžete a nemôžete robiť. Verte si, že máte na prácu, ktorá by vás bavila.
3. Urobte si dôkladný prieskum
Čo všetko môžete urobiť pre získanie džobu, po ktorom túžite? Skontaktujte sa s ľuďmi, ktorí pracujú v oblasti, v ktorej chcete preraziť, spýtajte sa ich, či môžete niečo zmeniť vo vašom CV alebo aké skúsenosti máte nadobudnúť.
4. Investujte do seba
Hneď ako prídete na to, akým spôsobom môžete získať džob snov, začnite na tom pracovať. Študujte, navštevujte semináre a konferencie, kde by ste mohli stretnúť ľudí, ktorí by vám mohli pomôcť. Vybavte si stáž, staňte sa dobrovoľníkom, investujte svoj čas.
5. Neprehliadajte príležitosti, ktoré máte „pod nosom“
Možno na vás vysnená práca čaká vo firme, v ktorej pracujete. Alebo sa ňou môže dokonca stať aj práca, ktorú momentálne máte, stačí ak zmeníte svoj prístup. Čo by ste mohli vy sám zmeniť, aby vás to, čo robíte, viac bavilo? Čo by mohol spraviť váš šéf alebo vaša firma? Ak na to prídete, choďte za tým!
6. Updejtnite si vaše CV, LinkedIn a ostatné statusy na sociálnych médiách
Všetky tieto veci by mali okrem skúseností a vzdelania odrážať najmä váš entuziazmus pre odvetvie, v ktorom pracujete resp. chcete pracovať.
7. Napíšte si koncept motivačného listu
Už len to vám pomôže nastaviť sa do iného „módu“, aj keď žiadna konkrétna pozícia ešte nie je otvorená. A keď sa otvorí, budete mať list už hotový a nemusíte stresovať.
8. Networkujte
Zoznámte sa s ľuďmi, ktorí pracujú pre firmu, v ktorej by ste chceli pracovať aj vy. Nech o vás vedia, aj keď momentálne nemajú otvorenú žiadnu pozíciu.
9. Buďte pripravený!
Keď vás konečne pozvú na pohovor, dajte do prípravy na neho všetko. Naštudujte si všetky dostupné informácie o firme, o odvetví o najnovších trendoch. Skúste sa na seba pozerať z pohľadu recruitera – aké sú potreby firmy a ako ich vy viete naplniť? Ak je toto pre vás naozaj práca snov, musia sa to dozvedieť!
10. Nezaspite na vavrínoch
Každá práca časom zovšednie, aj tá, ktorú ste si pred rokmi vysnívali. Preto je dobré raz za čas zrekapitulovať, čo vám práca prináša, a či vás stále napĺňa. Ak nie, je čas niečo zmeniť. Nech sa vaše sny stanú každodennou realitou! Snívanie vás bude posúvať ďalej.
Zdroj: Annie Gabillet, 10 Steps To Finding Your Dream Job In 2015, BusinessInsider.com