Zásady recruitera: Vie nájsť aj ihlu v kope sena
Je moderný personalista špecialistom na sociálne médiá alebo sú stále dôležité hlavne tradičné zručnosti ako selektovanie životopisov a vedenie pohovorov? Čo robiť, aby ste boli nielen skvelým profesionálom, ale patrili k „machrom“ vo svojom odbore? Iste, nesmieme zabudnúť na rozdiely medzi interným a externým HR alebo interkultúrne vplyvy. Niektoré vlastnosti sú však vysoko cenené kdekoľvek na svete.
Kontakty sú pre každého personalistu nesmierne cenné. Skvelý personalista má však vybudovanú sieť ľudí, ktorí patria medzi tých najlepších vo svojej oblasti. Zároveň s nimi udržiava pravidelný kontakt a sleduje vývoj ich kariéry. Vie, že práve oni sú nenahraditeľným zdrojom informácií a dokážu ho upozorniť na ďalších odborníkov.Napriek tomu, že internet je druhým domovom každého personalistu, pracovné portály a vyhľadávače nie sú jediným zdrojom kandidátov. V dnešnej dobe je mnoho skvelých nástrojov, ktoré uľahčujú hľadanie „pokladov“. No, rozdiel medzi priemerným a skvelým personalistom je v tom, ako ich využíva vo svoj prospech.
Personalista tých najlepších kvalít vždy presne vie, kde a ako hľadať a na koho sa obrátiť. Je ako skaut pre špičkové športové tímy. Dokáže neomylne zavetriť talent aj v tom najvzdialenejšom kúte krajiny. Používa nielen overené metódy ale stále vymýšľa nové spôsoby ako osloviť tých najlepších kandidátov. Nikdy však nezabúda na etické správanie a ochranu osobných údajov.
Využíva sociálne siete, svoju sieť kontaktov, dokáže efektívne vyhľadávať na Google aj s pomocou Boolovej algebry, nebojí sa „cold callingu“ či iných metód, aby našiel najsilnejších a najkvalifikovanejších kandidátov. Najvzácnejšie „poklady“ sa skrývajú väčšinou tam, kam vedie tá najtŕnistejšia cesta. Nebojte sa preto experimentov, otvorte svoju myseľ a buďte kreatívny.
Autor: Barbara Kotlárová
Zdroje:
Brain Whitfield, Traits That Turn a Good Recruiter Into a Great Recruiter, Ere.net
8 Skills Recruiters Should Have, Ere.net
Zaujímavé články o vyhľadávaní na Google:
Miroslav Babinský, 10 nových tipov pre lepšie googlovanie na google.sk
Michael Miler, Ten Tips for Smarter Google Searches
Dylan Love, 8 Tricks That You Should Be Using When You Search For Stuff On Google, Business Insider
Zdravim Barbora, mate sympaticky blog.
Mam vsak namietku voci zamienaniu „personalista“ a „recruiter“, su to dve odlisne pozicie, ktore si myli laicka verejnost.
Taktiez si dovolim tvrdit, ze nie jej pravda „Personalista tých najlepších kvalít vždy presne vie, kde a ako hľadať a na koho sa obrátiť.“ Nemusi vzdy vediet, ale nevzdava sa, je inovativny, hlada nove cesty aj tam, kde to ostatni vzdali.
Kazdopadne, tesim sa na dalsie clanky, budem sa sem vracat :)
Dobrý deň Martina,
ďakujem za komentár. Máte pravdu, že význam mnohých pojmov v HR sa často zamieňa – určite by stálo za to venovať sa týmto otázkam v jednom z našich ďalších príspevkov.
Rovnako súhlasím, že v tejto práci je dôležitá najmä odvaha skúšať nové spôsoby, ako sa dostať k tým správnym kandidátom, pretože tie časom overené metódy nie vždy fungujú.
V každom prípade som rada, že Hľadači pokladov majú pravidelných čitateľov :)
Želám príjemný deň.