Zahrajte si s kolegami „Secret Santa“ a stmeľte tak váš tím
Nechcem vás strašiť, ale za tri týždne sú Vianoce. Bude treba upratovať, nakúpiť darčeky, napísať s deťmi Ježiškovi, napiecť a popri tom všetkom samozrejme chodiť každý deň do práce. U mňa osobne tento vianočný kolotoč nevyzerá inak. Aby sme sa s kolegami naladili na vianočnú atmosféru a spoločne prežili tento hektický čas, každý rok hráme hru Secret Santa. Ešte ste o tom nepočuli? Ide o tajnú výmenu milých maličkostí, ktorá vám nielen spríjemní toto obdobie, ale je to skvelý spôsob ako stmeliť menšie ale aj väčšie tímy.
Ako to celé funguje?
Vyžrebujete si jedného kolegu z tímu, ktorému budete počas vopred dohodnutého obdobia, robiť Secret Santu – obdarovávať ho maličkosťami. My potom na vianočnom večierku hádame, kto bol náš Santa a zároveň si vymeníme jeden „hlavný“ darček. Keďže túto hru hráme pravidelne už niekoľko rokov, spísali sme pre vás pár základných pravidiel, ktoré vám pomôžu, aby sa táto hra nevymkla z pod kontroly.
- Ak je vás v tíme viac odporúčam využiť aplikáciu Elfster, ktorá automaticky vyžrebuje vášho Santu. Môžete samozrejme napísať mená na papieriky, ale tu vždy hrozí riziko, že si vyžrebujete samého seba a môžete začať odznova.
- Podstatou hry je, že nikto z tímu nevie, kto koho tajne obdarováva. Keď si vyžrebujete meno osoby, ktorej budete dávať darčeky, vyhnite sa preto verejným reakciám (či už pozitívnym alebo negatívnym).
- Aj napriek tomu, že sa cítite ako Grinch, choďte do toho. Neúčasť vás môže dostať mimo tímového diania. Secret Santu treba brať ako teambuildingovú aktivitu, v ktorej máte možnosť spoznať kolegov v inom svetle a užiť si pri tom aj veľa zábavy. Ak však niekto skutočne nechce, nenúťte ho, môže mať na to objektívne dôvody, ako napríklad oklieštený budget na darčeky.
- Pri stanovovaní cenového limitu hlavného darčeka buďte realisti. Za 5 eur toho veľa nekúpite, 15-20 eur je suma, za ktorú sa dá zadovážiť pekný darček. Dbajte na to, aby ste daný limit dodržali. V rámci takejto tímovej aktivity nie je vhodné, aby ste kupovali dary, ktoré sú evidentne nad rozpočet, ostatných to môže priviesť do rozpakov. Ak sa vám stanovený limit zdá privysoký, vydiskutujte si to s kolegami hneď na začiatku.
- Pozor na to, ako dlho Secret Santu hráte. Ak to preženiete, môže sa vám stať, že celá firma nerobí posledné týždne pred Vianocami nič iné, len hľadá indície, rieši bojové úlohy a pátra po darčekoch. Je to síce nepochybne zábava, stmelí vás to, ale váš šéf alebo šéfka určite nebude nadšený/á tým, že vaša produktivita v práci sa nebezpečne blíži k nule.
- Darčeky sa rozbaľujú pred všetkými, vyhnite sa preto tomu, aby boli príliš osobné. Vďačnými darčekmi sú sviečka, rámik na fotku, zápisník prípadne poukážka do kníhkupectva alebo iného obľúbeného obchodu.
- Aj napriek tomu, že vám darček od kolegu nevyrazil dych, poďakujte sa mu. Určite ho neohovárajte v kuchynke, že čo za „kravinu“ vám to dal. Kolega nie je váš najlepší kamarát alebo manžel/manželka, preto je v poriadku, že sa netrafí úplne do vášho vkusu. Pointou Secret Santu nie sú samotné darčeky, ale zábava, ktorú pri tom s kolegami zažijete.
Tak čo, idete s vaším tímom do toho? My určite áno. Náš Secret Santa sa práve rozbieha, som zvedavá, aké prekvapenia ma čakajú. Minulý rok jedna naša kolegyňa našla celý stôl, stoličku a počítač oblepený vianočným papierom!
Ďalšie predvianočné aktivity môžete nájsť v článku ako si užiť vianočnú atmosféru v práci, prípadne sa môžete inšpirovať aj na elfster.com alebo v článku od entrepreneur.com