Starosti recruitera: prečo uchádzači odmietajú pracovné ponuky

Martina Pfundtnerová

Martina Pfundtnerová

V tíme SYNERGIE Slovakia pôsobím ako Division Manager. Stanovujem priority projektov, radím kolegom, kde nájsť tie najlepšie talenty, vediem interné tréningy a vyberám nových členov tímu. Na mojej práci ma najviac baví jej dynamika, rôznorodosť, práca s tímom a hľadanie synergií medzi záujmami našich klientov a kandidátov. Najlepšie si oddýchnem pri dobrej hudbe, športe a na cestách počas spoznávania cudzích krajín.

10 komentárov

 1. Joachim píše:

  Ak ide v hlavne o odmietnutie kvoli nizkemu platu a trapite sa s tym ze robite vela prace zbytocne, nepomohlo by, keby ste zacali uvadzat ake su ponukane platove podmienky?

  • Martina Pfundtnerová Martina Pfundtnerová píše:

   Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za podnet. Verte nám, aj my by sme uvítali takéto uľahčenie :) Aktuálne však väčšina spoločností pôsobiacich na Slovensku nesúhlasí so zverejňovaním platov a my ako agentúra rešpektujeme zadania našich klientov. V zahraničí však tiež nie je úplne bežné zverejňovanie reálnych platov na pozíciách. Väčšinou sú uvádzané odbormi vyjednané minimá na danú pozíciu podľa jej zaradenia (príkladom je susedné Rakúsko).

 2. Michal píše:

  Je strašne smutné, že ľudia z HR vyplakávajú nad tým, čo si vlastne spôsobili sami.

  Aké sú vaše optimálne platové očakávania?
  Nuž a čo tak ísť na to tak, ako je to bežné v zahraničí, že klient zverejní ponúkaný plat? Už pred zverejnením inzerátu predsa musí vedieť aký budget na zamestnanca má, alebo nemá. A nie omáčky typu dohodou.
  Však vy sami tvrdíte, že 80% sa rozhodne podľa platu. Keby ste ho zverejnili hneď, tak by sa možno ani neprihlásili a ušetrili by čas sebe, ako aj vám.

  Máte rozpracované iné ponuky? Aké? Čo budú vaše rozhodovacie kritéria?
  A koľko uchádzačov máte rozpracovaných vy? Čo budú vaše rozhodovacie kritériá? Plat alebo kvalita uchádzačov?

  • Martina Pfundtnerová Martina Pfundtnerová píše:

   Dobrý deň Michal, ďakujem za komentár. K téme neuvádzania platov v inzerátoch by som rada dodala, že štatistiky uvedené v blogu sa týkali kandidátov, ktorí reálne absolvovali pracovný pohovor, kde sme si vyjasňovali aj otázku platu. Do ďalšieho výberového procesu posúvame len kandidátov, ktorých platová predstava sa zhoduje s budgetom nášho klienta. K odmietaniu ponúk teda dochádza z dôvodu „preplácanie kandidátov” buď zo strany konkurencie alebo súčasného zamestnávateľa, ktorý takto reaguje na možný odchod zamestnanca. Odporúčam však, dať si na tieto sľuby pozor a zvažovať ich len v prípade, ak ich máte čierne na bielom.

   Nie raz sa mi stalo, že sa má kandidát opýtal na to, koľko ľudí máme v procese na danú pozíciu a aké sú jeho šance. Vždy dostal otvorenú odpoveď podľa reálneho stavu. Či sa váš poteciálny zamestnávateľ rozhodne na túto otázku odpovedať je samozrejme len na ňom. Pýtať sa však určite môžete a aj podľa odpovede viete uvážiť, či je daná pozícia resp. zamestnávateľ pre vás naozaj zaujímavý.

 3. Martin píše:

  Ti sikovnejsi su uz davno za hranicami a zarabaju peniaz o akom sa na Slovensku ľuďom ani nesníva

  • Martina Pfundtnerová Martina Pfundtnerová píše:

   Dobrý deň Martin, určite vám dávam za pravdu v tom, že v zahraničí sú platy vyššie ako na Slovensku. Rozhodne však aj u nás doma máme kopec šikovných odborníkov, ktorým sa darí aj po platovej stránke. Na druhej strane, peniaze nie sú všetko. Práca v zahraničí má aj svoje nedostatky (iná kultúra, vzdialenosť od domova, odlúčenie od rodiny). Každá minca má dve strany :)

   • martin píše:

    To je pravda..roky som pracoval a ponikal na slovensku..teraz som v zahranici. Na slovensku som nechal rodinu, kamaratov, zazemie….veru nehovorim ze je to lahke…castokrat som sa chcel vratit domov…ale kazdy mesiac ked mi pride vyplata na ucet ma to presvedci zostat.

    • Klaudia píše:

     Zdravim vas Martin, z vlastnej skusenosti viem povedat, ze ruka v ruke s platom idu aj naklady na zivot, ktore tiez odzrkadluju platove ohodnotenie krajine. Na druhej strane motivacia ludi, je vzdy rozne.

 4. Viktor píše:

  Každý tu popisuje ako hlavný dôvod odmietnutia ponuky plat. Samozrejme každý na konci dňa žije z výplaty, ale pri výbere zamestnania mladý žiaľ nepozerajú v globále, ale len cez plat. Čo by dal zamestnanec zo súkromného sektora za flexibilný pracovný čas, za zvýšený prídel dovolenky, za preplatené nadčasy…atď. Chyba je možno aj recruiteroch, ktorý nevedia dostatočne presvedčiť resp. motivovať zamestnanca aby prijal pozíciu s nižším platom, ale s neporovnateľne lepšími podnikovými benefitmi, nakoniec aj čas sú peniaze. Ale koniec koncov potvrdzujem fakt, že strašne veľa mladých ľudí odmietne ponuku práce skrz plat, alebo kvôli mieste výkonu práce.

  • Martina Pfundtnerová Martina Pfundtnerová píše:

   Dobrý deň Viktor, pri tvorbe tohto blogu som vychádzala z našich štatistík, ktoré potvrdili, že najčastejším dôvodom odmietnutia práce je plat. Ale uznávam, že určite zohrávajú rolu aj iné dôvody, ktoré spomínate.
   V každom výberovom procese sa vždy snažíme poskytnúť kandidátom maximum informácií aj ohľadom benefitov, aby sa im ľahšie rozhodovalo.

Pridaj komentár

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE