Prerod kancelárskej zombie alebo ako eliminovať nevýhody sedavého zamestnania
Váš pracovný deň sa skončil a ste pripravení dopriať si zaslúžený odpočinok. A buďme úprimní, najlepšie asi v polohe ležmo. Ste predsa úplne zničení! Po ceste domov cítite napätie v dlani, režú vás oči, plecia a krk pália ako by ste práve strávili deň nosením ruksaku na vrchol Gerlachu. A pritom ste celý deň „iba“ sedeli. Ak sa sa nechcete každý večer cítiť dolámaní ako dáždnik po nápore silného vetra, inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.
„Dont just sit there“
Ak pri čítaní tohto článku sedíte v kancelárii, rozhliadnite sa okolo seba. Koľko z vašich kolegov pripomína skôr písmeno C než čokoľvek vzpriamené. Zhrbené plecia, ovisnutý krk, nohy prekrížené a zasunuté pod stoličkou. Teraz sa zamerajte sa na to, ako práve teraz sedíte vy. Ak sa hrbíte nad laptopom, alebo máte monitor nižšie ako vo výške očí, nadmerne tým zaťažuje krčnú chrbticu. Ak máte nohy prekrížené alebo skrčené, trpí drieková. Ako zmeniť návyk? Jednoducho. Zadajte do Googlu „dont just sit there“ vytlačte si tento notoricky známy kancelársky posed, a pripevnite obrázok na viditeľné miesto. Budete mať stále na očiach, ako správne sedieť, bez toho aby vašich kolegov neustále rušil váš pípajúci Pajonček.:)
Na prestávky aktívne
Iste viete, že prestávky sú dôležité, neznamená to však, že sa z kancelárskej stoličky presuniete do kresla alebo Tuli vaku. Výskumy ukazujú, že minútové prestávky každých 20 minút, pri ktorých sa aktívne rozhýbete, výrazne znižujú diskomfort a zvyšujú produktivitu o 15%. Ak budete nasledovať tento postup znamená to, že v priebehu dňa by ste sa mali postaviť 32krát. Úprimne, koľkí z nás sa blížia aspoň k polovici? Prestávku využite hlavne na aktivizáciu, vaše telo vám samo napovie, ktorá časť potrebuje trochu starostlivosti. Užitočné videá ktoré, vám môžu pomôcť bolesťou zápästia, krku, alebo celého tela, po dni v kancelárii, nájdete na: yoga with adriene v rámci jej „tichej série“.
Vytvorte si váš vlastný standing desk
K tomu, aby ste vstali, vás môže donútiť aj váš vlastný stôl. Jednoducho vám nedá na výber a v pravidelných 30 minútových intervaloch musíte pracovať postojačky. Na váš vlastný standing desk vám stačia dve dostatočne široké a rafinovane umiestnené police a externá klávesnica. Ja som na môj vlastný využila našu skriňu :-). Ak sa vám zdá tento nápad pomerne uletený, odporúčam vyskúšať. Štúdia, realizovaná na operátoroch call centra farmaceutickej spoločnosti, poukazuje na závratný 46% nárast produktivity. Samozrejme, telefonovanie je na státie vhodnejšie ako písanie. Váš plán denných úloh si však tomu môžete prispôsobiť. Výskumy tiež ukazujú, že stojaci telefonisti pôsobia sebavedomejšie.
Nebojte sa byť iní
Máte obavy so zavádzania noviniek a vravíte si, že ak ostatní dokážu 8 hodín denne sedieť, tak to zvládnete aj vy? Vaše telo vám dá skôr či neskôr najavo, čo si o tomto spôsobe trávenia tretiny dňa, myslí. Skúste zapojiť aj iných, vytvorte z toho zvyk a v konečnom dôsledku aj produktívnejší tím. Slovami Joan Vernikosa, bývalého riaditeľa „Life Sciences“ divízie NASA: „Sitting Kills, Moving Heals“. Tak teda smelo do státia.
O tejto téme si môžete prečítať viac aj na:
Bump up your productivity at work by standing up
Stand up, sit less and move more, researchers say; here’s how to do it
Sitting Kills, Moving Heals