Hľadám prácu. Zn. Absolvent bez praxe
Každý mesiac pribudne na pracovnom portáli Profesia približne 4 000 životopisov absolventov, ktorí si hľadajú prácu. Na druhej strane, väčšina zamestnávateľov očakáva, že pri vstupe na trh práce budú mať absolventi za sebou prvé pracovné skúsenosti, či už ide o brigády, stáže, jazykové pobyty alebo dobrovoľníctvo.
Končíš školu, ale nemáš žiadne pracovné skúsenosti popri štúdiu a ani si nebol pracovne či študijne v zahraničí? V porovnaní s ostatnými absolventmi, ktorí takéto skúsenosti majú, to budeš mať pri hľadaní práce ťažšie. Aj keď to vyzerá patovo, dá sa z toho vykľučkovať. Treba si najskôr uvedomiť pár vecí:
Rátaj s konkurenciou, ktorá bude lepšia ako ty
Realita hovorí, že absolventov vysokých škôl je dnes o 67-tisíc viac ako pracovných miest, pri ktorých zamestnávatelia žiadajú vysokoškolský diplom. Väčšina absolventov si začne prácu hľadať v júni. Predbehni konkurenciu a začni skôr.
Manažérom hneď nebudeš
„Aj tisíc míľová cesta sa začína jediným krokom,“ povedal Lao Tzu. Nie je mrhanie titulom, keď začneš ako administratívna podpora oddelenia alebo operátor call centra. Každá práca ti dáva skúsenosti, na ktorých môžeš stavať.
Takže, ako si zvýšiť šancu, že si nájdeš zamestnanie aj bez praxe?
1. Využi svoje kontakty
Že hľadať prácu cez známych nie je rodinkárstvo, už rozoberala kolegyňa Lenka.
2. Buď iný
Chceš byť účtovník alebo grafik? Pošli spolu so životopisom ukážku toho, čo vieš. Či už užitočné excelovské makro alebo tvoje grafické návrhy. Vytvor si vlastný blog a venuj sa oblasti, v ktorej chceš pracovať (prezentuj v ňom svoje postrehy a názory, novinky, ponúkni riešenia,…).
3. Ukáž motiváciu
Správne odprezentovať svoju motiváciu nie je maličkosť. Niekoľko praktických rád nájdeš v článku Zaujmite na pohovore svojou motiváciou. Vo všeobecnosti ale platia tri základné pravidlá: motivácia musí byť ozajstná, jasná a postavená na dobrých základoch. Nie je to len o tom, čo chceš ty, ale aj o tom, čo môžeš dať budúcemu zamestnávateľovi. Mne sa podarilo bez akýchkoľvek predošlých skúseností v HR vybojovať si svoje miesto u nás v Synergie hlavne svojou motiváciou a nadšením.
4. Dokáž svoju šikovnosť
Spomeň si na situáciu, keď si zachránil školský projekt, dohodol exkurziu. Ak si niečo organizoval, riadil, zabezpečil, pokojne to v životopise spomeň. Vytvor si v CV extra časť pre svoje úspechy/projekty. Zdôrazňuj, čo bolo tvojou úlohou, ako si ju riešil a aké výsledky si dosiahol.
5. Sprav si dodatočné kurzy, certifikáty
Ak si prácu hľadáš dlhšiu dobu, prečo nevyužiť čas na doplnenie znalostí? Na internete sa dá nájsť mnoho školení zdarma. Nauč sa robiť s aplikáciami, ktoré sú žiadané medzi zamestnávateľmi.
V roku 2014 bola prevažná väčšina (59,5%) uchádzačov o zamestnanie z radov absolventov vysokých škôl evidovaná na úradoch práce po dobu siedmych až deviatich mesiacov. Ak bude december, a ty stále nebudeš mať prácu, nevzdávaj sa.
Dlhšie hľadanie práce určite spôsobí istú mieru frustrácie. Daj si však pozor, aby si rad za radom nereagoval na všetky pracovné ponuky. Môže to spochybňovať tvoju motiváciu a kariérne smerovanie. Máš naozaj záujem o prácu účtovníka, keď si sa včera v rovnakej firme uchádzal o pozíciu asistenta, projektového manažéra, IT testera, pracovníka call centra, systémového administrátora… Vieš vôbec, čo chceš robiť?
Ak si počas školy nepracoval (a je jedno, z akých dôvodov), nečakaj, že nájdeš prácu ľahko a rýchlo. Konkurencia je veľká a začiatky budú náročné. Tvoje prvé zamestnanie nemusí byť práca snov, ale môže ti pomôcť priblížiť sa k nej.
Ďalšie zaujímavé články na túto tému:
Kara Foran, What Recent Grads with No Job Experience Should Do Immediately, Aftercollege
Sarah Landrum, How Do I Get a Job Without Experience?, Sell Out Your Soul
James Citrin, How to Get the Job When You Don’t Have the Experience, Linkedin
Mgr. František Blanár, Nezamestnanosť absolventov vysokých škôl v roku 2014, CVTI SR
Profesia, Aké sú šance absolventov na trhu práce?, Newsletter 08/15
Trend, Slovensko nemá pracovné miesta pre 67-tisíc absolventov vysokých škôl
Mnohe skoly su tak vseobecne a mnohe pozicie tak nenarocne, ze clovek s akludne moze uchadzat o rozne funkcie a stale moze mat motivaciu pracovat na tej pozicii. Clovek co vylezie zo skoly aj tak povacsinou nevie o com je v skutocnosti praca a kde by sa mu pacilo. okrem toho su skoly, kde sa na pracu popri skole neda velmi pomyslat.