8 tipov, ako úspešne absolvovať psychodiagnostiku
V predchádzajúcich blogoch sme sa venovali téme psychodiagnostiky hlavne z pohľadu HR. Ak ste sa ako uchádzač o prácu s týmto pojmom ešte nestretli – ide o metódu, pomocou ktorej psychológovia merajú prostredníctvom testov vlastnosti človeka, jeho aktuálny stav a možnosti jeho ďalšieho rozvoja. Cieľom je čo najobjektívnejšie posúdiť rôzne charakteristiky uchádzača o prácu, preto bývajú čoraz častejšie súčasťou výberových procesov.
Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako zvládnuť psychodiagnostiku bez problémov:
- Doprajte si kvalitný spánok: odporúčame aspoň 8 hodinový spánok, určite neponocujte a už vôbec „nežúrujte“ deň pred testovaním. Ak je to možné, deň predtým sa vyhnite aj extrémne stresovým alebo emočne záťažovým situáciám.
- Nestresujte: zbytočne nestrácajte hodiny študovaním rôznych testov na internete. Každý test je totiž postavený na inom princípe a zbytočne sa tak vystresujete a zahltíte informáciami.
- Dajte si ľahké raňajky: pripravte si na raňajky niečo, z čoho sa energia uvoľňuje postupne (cereálie, celozrnné pečivo), aby ste mali dosť síl.
- Príďte o 20 minút skôr: naplánujte si cestu tak, aby ste prišli aspoň o 15-20 minút skôr. Budete mať tak priestor vybrať si miesto na sedenie, kde sa budete cítiť pohodlne, kde je dostatok svetla a nebudú na vás pôsobiť rušivé faktory.
- Prineste si občerstvenie: testovanie môže trvať aj niekoľko hodín. Preto si nezabudnite zobrať so sebou niečo pod zub. Ideálne aj niečo sladké alebo kolový nápoj na doplnenie energie.
- Venujte svoju plnú pozornosť testom: zbytočne sa nenaháňajte, aj keď máte určité časové obmedzenia na vyplnenie úloh. Ich cieľom je navodiť stres a zistiť frustračnú toleranciu človeka. Viackrát si prečítajte zadanie, pozorne počúvajte inštrukcie ku každému testu.
- Nedajte sa vyviesť z miery: testovania sa môžu zúčastniť aj ďalší uchádzači o prácu. Nenechajte sa rozptýliť ich komentármi alebo povzdychmi –každý má iné silné a slabé stránky a to platí i v testoch.
- Buďte úprimní a zbytočne dlho nepremýšľajte nad svojimi odpoveďami: v testoch nehľadajte všade „chytáky“ a najmä nesnažte sa odpovedať tak, ako je podľa vás žiadané. Každý test obsahuje tzv „lži skóre“, takže počíta s tým, že respondent do určitej miery svoje odpovede „prikrášľuje“.
Mnoho spoločností ponúka aj možnosť prediskutovať s psychológom výsledky psychodiagnostiky. Ak dostanete takúto možnosť, určite ju využite. Môžete sa o sebe dozvedieť veľa nového :)
Zdroje:
Mgr. Katarína Krištofičová, Psychodiagnostka – Zaklínadlo v rukách čarodejníka, adda.sk
Mgr. Věra Gošová, Psychodiagnostika, rvp.cz
Rastislav Duriš, Psychodiagnostika v HR – seriál otázok a odpovedí, HRclub.sk