Ako zistíte, ktorá práca je pre vás tá pravá?
Nekonečné dni sedenia nad skriptami sú konečne za vami a v ruke držíte vytúžený diplom. Po počiatočnej eufórii, ale väčšinu absolventov začne trápiť otázka: „Čo ďalej?“. Rozhodnutie, ktorou cestou nasmerovať svoju kariéru, patrí k tým najdôležitejším v živote.
Mnoho absolventov si vyberá svoju prvú prácu na základe platu a benefitov, ktoré firma ponúka, prípadne dajú pri rozhodovaní na to, ako im daná pozícia „znie“. Stretávame sa tiež s tým, že dôležitým kritériom je lokalita, veľkosť spoločnosti či imidž budúceho zamestnávateľa. Stáva sa, že niektorí absolventi čakajú na svoju prvú pracovnú ponuku v kariére niekoľko týždňov/mesiacov, iní čelia dileme výberu z niekoľkých ponúk naraz. V oboch prípadoch je však užitočné zamyslieť sa nad vlastnými kritériami výberu ešte predtým, ako sa do hľadania práce vôbec pustíte.
Náš potenciál pre určitú kariéru alebo pozíciu závisí od troch faktorov – intelektu, osobnosti a motivácie. Ak spoznáte svoj vlastný potenciál, pomôže vám to zvoliť si ten správny smer a zároveň zredukovať stres z hľadania práce.
Intelekt alebo talent odhalíte pomerne jednoducho. Zhodnoťte, v ktorých predmetoch ste v škole excelovali a ktoré ste sa učili s ľahkosťou. Ak vám išla najlepšie matematika, sú pre vás vhodné pozície, kde budete riešiť problémy krok za krokom – ako napr. finančný analytik, programátor, štatistik, a iné.
Úprimné zhodnotenie svojho talentu je zásadné pre vašu spokojnosť v práci.
Ak sa pokúšate uspieť v pozícii, na ktorú nemáte vlohy, budete sa cítiť vystresovane a bezmocne. Na druhej strane, ak si vyberiete prácu, kde nedostatočne využívate svoj potenciál, budete frustrovaní a znudení.
Druhým faktorom je analýza osobnosti, ktorá je už žiaľ zložitejšia. Často sa preto stáva, že ju nevedomky prehliadame. Človek by mal dobre poznať svoju osobnosť, aby si vedel správne vybrať profesiu. Ak viete, že ste spoločenský človek, vyberte si prácu, kde budete prichádzať do kontaktu s ľuďmi. V takej práci vyniknete a bude vás viac baviť, ako keby ste mali tráviť celé dni len za počítačom. Ale čo v prípade, ak ste spoločenský matematik Našťastie trh práce nie je čiernobiely. Postupne vzniká stále viac „hybridných“ pozícií, ktoré umožňujú každému nájsť si svoje miesto.
Mnoho z nás však nevie len tak „z brucha“ rozanalyzovať vlastnú osobnosť s prepojením na trh práce. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa v tomto smere zorientovať: vzdelávajte sa aj mimo školských lavíc, rozšírte si svoje poznatky o oblasť psychológie alebo počúvajte, čo o vás iní hovoria. Zúčastňujte sa na workshopoch so zameraním na kariéru alebo zainvestujte a zverte sa do rúk odborníkov na kariérne poradenstvo. Sebapoznanie, či už po stránke nášho intelektu alebo osobnosti, je pri výbere povolania kľúčové. Preto by nemalo byť ponechané na len náhodu.
Ďalším nezanedbateľným faktorom ovplyvňujúcim našu spokojnosť a úspech v práci je motivácia, ktorú si rozoberieme v nasledujúcom blogu.
Zdroje: Making the Right Career Choice, Bankers Choice
Adrienne Calson, 5 Charakteristics That Help You Find the Right Career, Career Rocketeer
Ruby Ernica, Tips for Making the Right Career Choice, Knoji Consumer Knowledge