Ako zistíte, ktorá práca je pre vás tá pravá? 2. časť: zaostrené na motiváciu!
Ak ste čítali náš predchádzajúci blog, už viete, ktoré faktory sú rozhodujúce pri výbere kariéry. Dali sme vám niekoľko tipov ako lepšie spoznať svoju osobnosť a zistiť na čo máte talent. Dnes sa pozrieme na vašu motiváciu a postoj k práci a kariére.
Na motiváciu v práci vplýva množstvo faktorov: platové ohodnotenie, pracovný kolektív, kariérny postup ale napríklad aj pomoc druhým a radosť z vykonanej práce. V dnešnom blogu sa budeme venovať tzv. „vnútornej“ motivácii. Vnútorná motivácia je totiž motorom spokojnosti v práci a následne aj úspechu v kariére. Podnecuje nás k tomu, aby sme sa angažovali a zlepšovali. Vyvoláva prirodzenú chuť pracovať. Preto nemá cenu rútiť sa do kariéry, ktorá vás nebude baviť a bude sa vám zdať zbytočná.
Ako však zistiť vopred, v ktorej práci sa nájdete a v ktorej nie? Najjednoduchším spôsobom je urobiť si zoznam. Nájdite si pol hodinku, keď vás nebude nikto vyrušovať a napíšte si zoznam svojich záujmov, priorít a cieľov, ktoré máte do budúcnosti. Takýto zoznam vám pomôže prísť na to, čo a prečo vo vašom živote robíte. Buďte k sebe od začiatku úprimní a zamyslite sa, aký život by ste chceli viesť. Ste ochotní pracovať nadčas a teda obetovať svoj osobný život, aby ste mali vyšší plat a uznanie? Alebo na druhej strane, ste pripravení obetovať kariérny rast a ohodnotenie preto, aby ste sa venovali rodine respektíve priateľom? V práci trávime 8 a viac hodín denne, a teda vo veľkej miere formuje náš životný štýl a naše priority. Preto je dôležité položiť si tieto otázky ešte pred nástupom do zamestnania.
Rovnako významná je aj samotná pracovná náplň, ktorá pozostáva z rôznych aktivít. Tieto aktivity často zažívate aj v každodennom živote, len v inej forme ako v zamestnaní. Preto si sami odpovedzte na otázky: Do ktorých činností sa púšťate s chuťou? Je to organizovanie akcií? Písanie blogu? Vystupovanie pred publikom? Kreatívna činnosť? Vedenie domácich výdavkov? Čítanie? Stretávanie sa s ľuďmi?
Ak radi organizujete a udržiavate systém vo veciach, s veľkou pravdepodobnosťou vás bude uspokojovať práca v administratíve, office alebo event manažmente. Na druhej strane, ak radi vystupujete pred ľuďmi, komunikujete a stretávate sa s nimi, pouvažujte nad prácou v oblasti predaja resp. obchodu, ľudských zdrojov či marketingu. Ak neradi prijímate rozkazy alebo sa podriaďujete pravidlám, radšej choďte do vlastného biznisu. Aj napriek tomu, že budete – minimálne na začiatku – zarábať menej ako keby ste boli zamestnanec.
Premýšľajte nad tým, čo vás baví, všímajte si samých seba v každodennom živote alebo inšpirujte sa príbehmi ľudí, ktorí sú vo svojom povolaní spokojní. Ak už aj nejakú prácu máte a cítite sa frustrovane, snažte sa prísť na to, ktoré faktory to zapríčiňujú. Pomôže vám to nájsť si prácu, ktorá vám bude prinášať viac radosti a uspokojenia.
V nasledujúcom blogu budeme písať o tom, ako si stanoviť svoje kariérne ciele.
Zdroje:
Ruby Ernica, Tips for Making the Right Career Choice, Knoji Consumer Knowledge
Amanda C. Kooser, Work Motivation Factors, Chron