Ako hľadať novú prácu počas zamestnania
Miera nezamestnanosti je dnes na veľmi nízkej úrovni. Logicky to znamená, že ste s najväčšou pravdepodobnosťou zamestnaný. Veľa uchádzačov si hľadá novú prácu počas svojho zamestnania. Zároveň každá spoločnosť má záujem o uchádzača, ktorý je najlepší z najlepších. Do istej miery ste teda vo výhode, pretože vaše stále čerstvé skúsenosti sú benefitom, ktorý firmy láka. Ako však hľadať a nevzbudiť prílišnú pozornosť?
- Aktualizujte si LinkedIn profil
- Doplňte si pozície a rozpíšte náplň práce. Myslite pri tom na kľúčové slová, ktoré sú zásadné a ktoré každý personalista potrebuje nájsť, aby vedel rýchlo identifikovať váš potenciál.
- Ak sa bojíte, aby ste nespôsobili rozruch medzi kolegami, s ktorými ste na LinkedIn „spojení“, upravte si nastavenie profilu tak, aby sa zmeny, ktoré vykonáte, nezobrazovali na hlavnom paneli udalostí.
- „Veľký brat“ sa možno aj tak pozerá, preto neodporúčam písať si na profil vety typu: „hľadám nové pracovné príležitosti.“
- Opatrne so zverejnením CV na pracovných portáloch
- Ak sa podujme na „zavesenie“ CV na pracovný portál, počítajte s tým, že sa vám rozvoní telefón a šuškajúc sa pokúsite v kancelárii nájsť vhodné miesto na telefonát. Skúste do životopisu doplniť informáciu, kedy vám môže personalista počas dňa volať.
- Prípadne to skúste naopak a nezverejňujte svoj životopis. Preberte aktivitu na seba a píšte priamo do spoločností, ktoré vás zaujímavú alebo rovno reagujte na zaujímavé ponuky. Aj v tomto prípade viete podať informáciu o vašej dostupnosti.
- Radšej sa nezverujte kolegom
- Ustojte pokušeniu povedať šéfovi do tváre, že vám je to jedno, lebo aj tak ste už jednou nohou preč. Pre istotu nerozoberajte pohovory, na ktoré chodíte, s kolegami. Respektíve zvážte, aký dopad by to mohlo mať na vaše ďalšie pôsobenie vo firme.
- Vyvarujte sa facebook statusom typu „držte mi palce, vysnívaná zmena je na dosah“. Nikdy predsa neviete, či váš profil niekto nemonitoruje. Možno práve kolega, ktorému ste niečo naznačili a ktorý možno niečo naznačí ďalej.
- Nesabotujte vlastnú prácu
- Ak ste sa už definitívne rozhodli, že zmeníte prácu, môže vás opantať pocit, že už vlastne nič nemusíte riešiť a môžu vám byť všetky termíny ukradnuté. Udržte si pozornosť a sústredenie.
- Novú prácu teda nehľadajte počas pracovnej doby. Na jednej strane sa oberáte o čas, potrebný pre vaše aktuálne projekty a na strane druhej ani nemôžete byť dostatočne sústredený na hľadanie, reagovanie alebo písanie motivačného listu, čo sa môže výrazne odraziť na konečnom výsledku. Radšej si určite hodinu, dve počas týždňa mimo prácu a dajte do toho plné sústredenie.
- Kedy je ideálny čas na pohovor?
- Najľahším riešením je pohovor pred alebo po pracovnej dobe, prípadne počas obeda. Ak to nejde, skúste spraviť kompromis. Žiadať termín o siedmej ráno alebo o siedmej večer nie je výhra. Budete už zobudený respektíve nezaspíte tam? Aký výkon reálne môžete podať?
- Ak máte pružnú pracovnú dobu, nie je nič ľahšie ako odísť z práce skôr na pohovor bez toho, aby vás ktosi upodozrieval.
- Nie každý však má flexi pracovný čas. V takom prípade odporúčam obetovať dovolenku. Vždy je to lepšie riešenie, ako zháňať pečiatku od lekára alebo si dať sick-day, pretože to nemusí vášmu šéfovi zabrániť, aby vás požiadal o účasť na telekonferencii. Veď ste doma, stačí sa len pripojiť.
- Pozor na oblečenie
- Ak ste si už termín pohovoru dohodli a pôjdete naň rovno z práce, spýtajte sa personalistu, či je v poriadku, ak neprídete v biznis oblečení. Pokiaľ denne nosíte tričko a rifle, no zrazu sa zjavíte v kravate a saku, koledujete si o rozruch.
- Žiadajte diskrétnosť
- Nespoliehajte sa na to, že personalista alebo budúci nadriadený vie, že stále pracujete a hľadáte si novú prácu „na tajňáša“.
- Ujasnite si s nimi priamo a otvorene potrebu zachovania diskrétnosti z ich strany. Určite to urobte. Pre istotu.
Hľadať prácu počas zamestnania znamená voliť opatrné kroky, byť trpezlivý a nemeniť výrazne svoj postoj k práci, ktorú vykonávate. Pamätajte však, že je vaším právom hľadať pre seba lepšie príležitosti, pokiaľ nie ste spokojný. Nerobíte nič zlé.
Dobrý deň,
Vy považujete za súladné so zákonníkom práce minimálne v prípade tzv. ,, priepustky“ ( ktorá je narozdiel od sick day upravená v ZP) uvádzať pre zamestnanca vetu typu: ,, Nie každý však má flexi pracovný čas. V takom prípade odporúčam obetovať dovolenku. Vždy je to lepšie riešenie, ako zháňať pečiatku od lekára alebo si dať sick-day, pretože to nemusí vášmu šéfovi zabrániť, aby vás požiadal o účasť na telekonferencii. Veď ste doma, stačí sa len pripojiť.“
Dovoľujem si vás poopraviť, že ide o platené voľno v zmysle zákonníka ak sa jedná o návštevu zdravotníckeho zariadenia a zamestnávateľ by nemal požadovať od zamestnanca prácu ani teleprácu ak ide o účasť na telekonferencii. Sick day je benefit a podmienky a sposob preplacania ci ucast na telepraci si dohodnu zamestnavatel a zamestnanec to je uz ina pesnicka ale spravidla ak by mal byt sick day v sulade s dobrymi mravmi tak by zamestnanec nemal byt obtazovany ziadostou o telekonferenciu.
Mnou uvedene tvrdenia nemaju sluzit zamestnancovi na navody aky iny sposob okrem dovolenky moze zvolit na absolvovanie pracovneho pohovoru avsak ako pravnik povazujem za extremne to, ze
niektori zamestnavatelia v SR nepoznaju vdaka novym elektronickym sposobom komunikacie hranice prace a tak mnohi zamestnanci pracuju aj napriek dovolenke ci platenemu volnu, ktory je zamestnavatel povinny zamestnancovi poskytnut, co je horsie tieto tendencie prebrali aj niektori HR manazeri u ktorych zaostava primarna znalost pracovnopravnych predpisov.
Vaše články a tipy sa mi páčia, berte to len ako malú výtku, ktorú som si nemohol odpustit.