4 veci, ktoré si o vás vygoogli každý recruiter
Postovať na facebook fotky z každej víkendovej žúrky a profilová fotka z pláže na LinkedIne nie sú najlepší spôsob ako si nájsť nový job. Viac ako polovica recruiterov si vás vygoogli ešte predtým, ako vás pozve na pohovor.
Ak ste sa doteraz svojim „alter egom“, ktoré si na internete žije svoj vlastný život, nezaoberali, je na čase to zmeniť. Internet je pre nás recruiterov skvelým nástrojom ako sa o vás dozvedieť niečo viac – čo by ste do svojho „vyšperkovaného“ životopisu možno ani nenapísali. Preto by vaše pôsobenie na internete malo čo najviac odrážať to, kým naozaj ste a zároveň pôsobiť profesionálne.
Čo si teda recruiteri všímajú?
1. Profesionálna profilová fotka
Väčšina recruiterov chce vedieť, ako uchádzač vyzerá – ľahšie sa mu potom spojí životopis s konkrétnou osobou. Vyzývavé fotky, fotka z párty s fľašou vína v ruke, prípadne profilovka, kde vyzeráte ako fotený na záchytke, na profesionálnom dojme určite nepridajú.
2. Vaša aktivita na webe
Píšete blogy o zaujímavých témach z oblasti, v ktorej pracujete? Zapájate sa do diskusií, prípadne sú „retwittované“ vaše statusy a posty? Najmä pri marketingových pozíciách recruiterov zaujíma, či ste aktívni v online priestore.
3. Využite naplno LinkedIn
O výhodách sociálnej siete LinkedIn pri hľadaní práce sme písali už v predchádzajúcich článkoch. Dajte si záležať najmä na úplnom a profesionálnom profile a veľmi vám pomôže, ak na ňom budete mať pozitívne referencie.
4. Váš charakter a správanie
Podľa vašich statusov a aktivít sa dá zistiť veľa nielen o vašich záujmoch, ale aj o vašej povahe. To, že vás zaujíma stredoveký šerm alebo kaligrafia nemusí byť na škodu veci, dávajte si ale pozor najmä na ohováranie bývalých zamestnávateľov, kolegov, nadriadených, atď. Nie je to určite dôvod na to, aby ste na osobný pohovor neboli pozvaný. Ale recruiterom to môže poskytnúť tipy, ktoré „softskills“ si majú na pohovore preveriť.
Znepokojilo alebo dokonca pobúrilo vás, že personalisti vstupujú do vášho osobného priestoru? Nie je nič jednoduchšie, ako nastaviť si svoje konto na Facebooku tak, aby sa k informáciám nedostal nikto mimo vašej skupiny priateľov.
Ak máte nastavené pravidlá súkromia na sociálnych sieťach, skúste sa teraz „vygoogliť“ a zistite, či vaša prítomnosť na webe zodpovedá realite. Ak nie, nikdy nie je neskoro to napraviť.
Zdroj: Heather R. Huhman, 4 Things Employers Look For When They Google You, BusinessInsider.com